Postitatud

TIG põletid

Kui guugeldada  TIG-keevituspõletit, saab peagi selgeks üks asi: valikuvõimalusi on peaaegu lõputult. Alates põleti korpustest ja kõikidest erinevat tüüpi TIG gaasidüüsidest ja lõpetades laia valiku käepidemetega. Kuid mis on kõigi nende TIG-põletite erinevused ja mida igaüks neist teeb?

Milline põletipea on mille jaoks sobivaim?

Peaasi, et ära tabada – see ongi kõige tähtsam. Sest isegi maailma kõige mugavam ja parim TIG-põleti pole sentigi väärt, kui see ei ulatu punktini, kus kaar peaks sündima.

Seetõttu on põleti korpused ja elektroodi katted erineva pikkusega, erineva põleti nurga ja isegi painduvate põleti korpustega, mida saab soovitud kuju järgi painutada. Kaks äärmuslikku näidet: Esiteks, nurgaõmblus töölaual; järgmiseks lakke paigaldatav toru, mis tuleb seestpoolt keevitada. Tööd keevituslaual saab teha praktiliselt iga põleti korpusega. Torude keevitamiseks on aga vaja eriti kompaktset põletit – ideaalis väikest ja painduvat, lühikese kinnituskattega.

TIG welding inside component

Millal millist TIG gaasidüüsi kasutada?
Taas saab põleti korpustele kinnitada laias valikus gaasiotsikuid. Need erinevad pikkuse, ava läbimõõdu, materjali ja montaaži tüübi poolest.

Pikk või lühike: sarnaselt põleti korpusele on vajaliku gaasidüüsi pikkuse määramisel kriitilise tähtsusega detaili kuju ja juurdepääs õmblusele. Näiteks mida väikesem on toru läbimõõt, seda lühem on valitud otsik. Suurem gaasidüüsi läbimõõt – rohkem kaitsegaasi katet: Gaasiotsiku või selle ava läbimõõt määrab keevisõmbluse ümbruse kaitsegaasiga kaetava ala suuruse. Suur kaitsegaasikate on eriti oluline tundlike materjalide, näiteks titaani puhul, et kuum õmblus, mis jääb kohe pärast keevitamist kuumaks, oleks võimalikult kaua kaitstud õhuhapniku eest ja ei tekiks temperatsioone. Spetsiaalne šampanjagaasi otsiku kuju: Nn šampanjagaasi otsiku eripäraks on selle eriti lai avaus. See tagab suure gaasikatte ala, muutes selle eriti kasulikuks reaktiivsete metallide, nagu titaan või tsirkoonium, jaoks. Otsik ise võib olla valmistatud keraamikast või klaasist, kusjuures klaas annab ideaalse vaate keevisvannile.

Kruvitud või ühendatud: TIG gaasidüüsid saab keerata või ühendada keevituspõleti korpusega. Valik sõltub keevituspõleti konstruktsioonist, kuigi tavaliselt on võtmeteguriks keevitaja eelistus. Süsteemid, kus keraamiline otsik on ühendatud, võimaldavad kiiremat vahetamist – isegi pärast keevitamist, kui keevituspõleti ja otsik on veel kuumad. Kruviühendus seevastu tagab veelgi suurema stabiilsuse.

Läbi läätse suunatud gaasivool: nn gaasilääts on põhimõtteliselt nagu filter segistis – see tagab sujuva, suunatud voolu ilma turbulentsita. See on eriti kasulik kõrgelt legeeritud materjalide keevitamisel. Samamoodi ka siis, kui elektrood peab pikemaks ajaks otsikust välja ulatuma või õues või tuuletõmbuses keevitamisel. Kõik TIG gaasidüüsid – suured või väikesed, pikad või lühikesed – on saadaval gaasiläätsega või ilma. Ainus puudus on see, et läätsedega gaasidüüsid on veidi kallimad kui ilma. Kleepimine ja punktkeevitus: nende rakenduste jaoks on saadaval spetsiaalsed punktgaasi düüsid. Neid otsikuid saab kinnitada otse tooriku külge, et lisada väikseid keevituspunkte ilma täitemetalli kasutamata. Otsaku kinnitamine tagab, et elektroodi ja õmbluse vaheline kaugus on alati ideaalne ja konstantne. Käsitsemine on lihtne ja tulemus usaldusväärne.

Punktdüüsid on saadaval erinevate keevisnurkade jaoks – näiteks sisemiste nurkõmbluste kleepimiseks, välisnurga keevisõmblusteks või metall-metalli rakendusteks. Suureks eeliseks on see, et keevituskiivri kandmine ei ole kohustuslik, kuna see spetsiaalne otsik hoiab kaare silma alt ära. Lisaks ei pea kasutaja punktkeevitamisel otsiku kasutamiseks tingimata olema koolitatud keevitaja.

Milline käepide sobib minu TIG Tig põleti jaoks?

Samuti on erinevat tüüpi põleti käepidemeid. Mõned on suured, mõned on väikesed. Enamik keevitajaid eelistab väiksemaid käepidemeid, eriti peenkeevitamiseks. Mõned käepidemed on nii õhukesed, et põletit saaks juhtida nagu pliiatsit – ideaalne õrna töö jaoks. Põhimõtteliselt taandub kõik sellele, milline käepide on keevitaja arvates kõige mugavam.

Käepideme suurus määrab ka selle kaalu ja funktsioonide ulatuse. Väikese käepideme eeliseks on loomulikult kergem. Suurtel käepidemetel on tavaliselt laiem valik funktsioone, näiteks LED-tuli, mida saab kasutada õmbluse valgustamiseks enne keevitamise algust, või võivad olla erinevad juhtelemendid. Lisaks on suuremad keevituspõletid paremad suure keevitusvõimsusega rakenduste jaoks, kuna need on vastupidavamad ja taluvad seetõttu kõrgemaid temperatuure.

Milliseid juhtelemente ma vajan TIG põleti jaoks?

TIG torch controls

Kaugjuhtimispuldiga juhitav keevituspõleti pakub kõige rohkem võimalusi. See võimaldab valida ja aktiveerida toiteallikale salvestatud töid – st vastava keevisõmbluse sektsiooni eelmääratletud parameetreid – ja neid aktiveerida keevituspõleti abil. See funktsioon on eriti kasulik siis, kui toiteallikale pole ligipääsetav, näiteks remondi- ja montaažitööde ajal.

TIG torch poster

Modulaarne TIG-põleti disain – maksimaalse paindlikkuse tagamiseks

Kuna “õige” põleti konstruktsioon sõltub vastavast keevitusülesandest, on modulaarsetel TIG-põletitel palju mõtet. Moodulsüsteemides valitakse käepide, millele saab vastavalt vajadusele lisada erinevaid juhtseadiseid ja põleti korpuseid.

Oluline on siis võimalus põleti korpust kiiresti ja lihtsalt vahetada, mis on koht, kus Multilock süsteem tuleb. Selle süsteemi puhul vabastab põleti korpuse vajutamine ja pööramine selle voolikupakist, samas kui uus põleti korpus on lihtsalt lukustatud. asetage seda sisestades ja pöörates. Süsteem on saadaval nii gaasi- kui vesijahutusega voolikupakkidele ning selle suureks eeliseks on see, et põleti korpuse defekti korral ei pea kogu voolikupakki remonti saatma.

Froniuse uue põlvkonna TIG-keevituspõletid märgivad kõik need kastid. Multilock süsteem võimaldab põleti konfigureerida vastavalt keevitusrakendusele ja keevitaja isiklikele eelistustele. Modulaarne disain pakub rohkem kui 77 700 konfiguratsioonivalikut. Rohkem infot leiab Froniuse kodulehelt.

TIG ML torch body attach